Igen meglepő tevékenységet választott magának az Odyssey Marine Exploration. Ennél azonban még meglepőbb, hogy a társaságot tőzsdén jegyzik, hiszen egy tengeri kincsvadászatra specializálódott vállalatról van szó, akik évszázadokkal ezelőtt elsüllyedt hajók felkutatásával foglalkoznak, immár több mint húsz éve.
Azonban, meglehetősen naiv gondolat lenne azt feltételezni, hogy csupán néhány kellően tőkeerős műkedvelő által kedvtelésből létrehozott vállalatról lenne szó, különösebb profitorientáltság nélkül. Éppen ellenkezőleg, hiszen a rég elsüllyedt hajók roncsai nem egyszer mesés kincseket rejtenek. 2007-ben például a vállalat 17 tonnányi aranyat és ezüstöt hozott felszínre egy az Atlanti-óceánon elsüllyedt hajóroncsból, azonban a vezetőség napokban jelentett be egy sokkal nagyobb szabású projektet. Ennek keretében a németek által 1941-ben Írország partjainál megtorpedózott SS Gairsoppát kutatnák fel. A teherszállító hajó becslések szerint 4-7 millió uncia ezüsttel a fedélzetén merült el végleg, ami a mai ezüstárakon számolva közel 300 millió dollárt jelent.
Az ambíciózus projektek azonban egyelőre csak a részvényárakban érzékelhetőek, hiszen Odyssey részvényeinek 2010. július és december között sikerült megháromszorozni árfolyamát, míg 2010-es vesztesége 23 millió dollár volt az előző évi 18 millió dolláros mínuszhoz képest. Egyébként a cégről valamivel mélyebb áttekintést nyújt a Bloomberg cikke. Személy szerint az Odyssey-t inkább érdekesnek találom, mint jó befektetésnek. Persze ez nem zárja ki, hogy a papír megfelelő kockázatkedvelés és idegek mellett ne lenne alkalmas egy-két daytrade-re, hiszen elég volatilis. Viszont, első ránézésre jóval több kockázatot hordoz magában, mint egy próbafúrási fázisban lévő olajcég vagy fiatal bányavállalat, még ha működésük és életciklusuk sok hasonlóságot mutat. Ugyanígy rendkívül érdekfeszítő árazási kérdések merülhetnek fel az Odyssey-nél, már nem csak a veszteség miatt, hanem a szektortársak és a verseny hiányából fakadóan is.
Have a profitable day!