Az elmúlt hónapokban Kína továbbra is megállíthatatlanul folytatta felvásárlásait a nyersanyag-szektorban. A továbbiakban a három legfontosabb felvásárlási sztorit tekintjük át röviden.
Kalahari Minerals
Az egyik vezető kínai energetikai vállalat, a Guangdong Nuclear Power Group még március elején, a fukushimai reaktorbalesetet megelőzően tett felvásárlási ajánlatot 1,2 milliárd dollár értékben a Kalahari Minerals-ra, amely egyesek szerint a világ egy legnagyobb uránlelőhelyének feltárásán tevékenykedik. Ez a felvásárlás azért is bizonyul különösen érdekesnek, mert jóllehet Kína óriási nukleáris kapacitás-bővítést tervez végrehajtani az évtized folyamán, de mindezidáig nem került a tulajdonába egyetlen Kínán kívüli uránlelőhely sem. Sajnos a Japánban történt események után az uránbefektetések elvesztették vonzerejüket, viszont ezzel a jövőbeni felvásárlások az eddiginél alacsonyabb áron köttethetnek meg.
MagIndustries
Ezt a kanadai tulajdonban lévő, de tevékenységét illetően Kongóhoz köthető kisméretű bányavállalatot a múlt héten vásárolta fel 115 millió dollárért az Evergreen Industries nevű kínai kézben lévő holdingtársaság, amely Afrikán kívül Ausztráliában és Brazíliában is rendelkezik bányákkal. A MagIndustries-t a birtokában lévő jelentős, kitermeléshez közel álló kálisólelőhely tette vonzóvá és a társaságnak mondhatni jól is jött a kínai érdeklődés, hiszen finanszírozási problémákkal küzdött. A kálisó, mint ismeretes a műtrágyagyártás egyik nélkülözhetetlen alapanyaga, a mezőgazdasági problémákkal küzdő Kína szempontjából pedig stratégiai fontosságú nyersanyagnak tekinthető.
Equinox Minerals
Márciusban ugyan már említettük az Equinox Minerals nevét, de akkor még a Lundin Mining egyik lehetséges felvásárlójaként került képbe, az Inmet Mining riválisaként. Április elején viszont a kínai érdekeltségbe tartozó Minmetals Resources tett 6,3 milliárd dolláros ellenséges felvásárlási ajánlatot az Equinox-ra. A felvásárlási törekvés azonban nem járt sikerrel, mivel a világ vezető aranyvállalata, a Barrick Gold 7,7 milliárd dollár értékű ellenajánlatot tett a vállalatra. Ennek következtében a Minmetals visszavonta ajánlatát, a Barrick pedig új fejezetet nyithat a történetében, hiszen az Equinox akvirálásával jelentős réztermelővé lép elő. A befektetők eddig ezt vegyesen fogadták, hiszen így a Barrick elveszítheti az aranytermelésből adódó relatív „védettségét”, és az ebből adódó árazási prémiumát, viszont a réz árának további száguldásával jelentős többletbevételre tehet szert.
Have a profitable day!