HTML

Impresszum

A Reálszisztéma - Marco Polo Származtatott Abszolút Hozam Alap célja, hogy a hazai állampapír kamatokat meghaladó hozamot tegyen elérhetővé a Befektetők részére. Ezt az alapot kezelem én Bakács Tamás.

Befektetési tapasztalataimat és szakmai tudásomat külföldön szereztem. Több éves felsőfokú tanulmány elvégzése után többek között dolgoztam az Arthur Andersen LLP nemzetközi könyvvizsgáló vállalat globális pénzügyi tanácsadói részlegén New Yorkban, a Baillie Gifford & Co. nevű Edinburgh, Skóciában működő nemzetközi alapkezelő vállalatnál és az Alma-Ata, Kazahsztánban működő Compass Asset Management nevű fedezeti alapkezelő vállalatnál, mint portfolió menedzser és vezető elemző.

Felfedezők útján

Ezzel bloggal elindítok egy alternatív tőzsdei fórumot, ahol olyan részvényekről, szektorokról és trendekről szeretnénk majd vitát indítani, amelyekről nem igen tudnak itthon, vagy ha igen, akkor egy újszerű megvilágításban szerepelnek majd. A valóságos helyzetet csak szélesebb összefüggésében ismerhetjük meg, amit a hosszú távú befektetőknek mindig szem előtt kell tartani. Mivel a tőzsde ritkán ad lehetőséget a teljes kép megismerésére, hogy a megfelelő döntést meghozzuk, fontosnak tartom hogy minél szélesebb látókörrel rendelkezzünk. Ezért érdemes új befektetési story-kat meghallgatni, vagy régi nézeteinket egy új szemléletben átgondolni…

Portfilio.hu hírek

Hazai befektetésekhez

Alább hagyhat a ritkaföldfém-papírok iránti óriási lelkesedés?

2011.02.18. 14:29 Conqueror

A bányászati szektoron belül az előző év szenzációjának a nemesfém kitermelők és feltárók után a ritkaföldfém-részvények számítottak. A kínai szigorítások következtében az addig szinte ismeretlen szegmensben egymást követték az IPO-k. A papírok árfolyama általában megtöbbszöröződött, a sajtóban megjelenő cikkek sorra szajkózták e stratégiai fontosságú elemek neveit, mire egyesek érdeklődve elővették a középiskola után általában „sikeresen” elfelejtett periódusos rendszert, míg mások egy újabb lufi kibontakozását sejtve nem vették ki részüket az emelkedésből vagy éppenséggel shortoltak.

 

Az elmúlt hónapokban tapasztalt hype után úgy tűnik elérkezett az a pont, ahol már bizony célszerű óvatosnak lenni a ritkaföldém-részvényekkel. Amíg az előrehaladott projektekkel és megfelelő háttérrel, beszállítói szerződésekkel rendelkező vállalatok, mint az amerikai Molycorp vagy az ausztrál Lynas várhatóan győztesen kerülnek ki a versenyből, ugyanúgy egyre több vesztessel leszünk kénytelenek számolni. Ez a két cég ugyanis előreláthatólag 1-2 éven belül megkezdheti készleteinek kitermelését, amely könnyen betöltheti a kínai exportkorlátozások következtében keletkező űrt. Előzetes becslések szerint 2015-re a globális éves kereslet a ritkaföldfémek iránt 200 ezer tonnára bővülhet, ami 70 ezer tonnával haladhatja meg Kína kivitelét. A Lynas és a Molycorp várhatóan évente 60 ezer tonnát lesznek képesek együttesen kitermelni, így a vetélytársak lehetőségei jelentősen csökkenhetnek a két projekt beindulása esetén. Ez különösen az alacsony, 2% alatti koncentrációval rendelkező, illetve kisebb méretű lelőhelyeket megcélzó vállalatok esetében bizonyulhat döntőnek. A komoly költségekkel szembesülve könnyen elállhatnak projektjeik kivitelezésétől, amiben ugyanúgy döntő szerepe lehet a ritkaföldfémek esetlegesen bekövetkező árzuhanásának. Mivel az előző esztendőben egyes ritkaföldfémek ára megtöbbszörözte magát, így ez a forgatókönyv sem vethető el, bár az árak jövőbeni alakulásáról az egyes vállalatvezetők véleménye is megoszlik. A ritkaföldfém-láz azonban eddig sem csupán a sikertörténetekről szólt: a Medallion Resources október óta 20%-ot vesztett értékéből, hasonlóképpen az Arafura Resources sem tudta megtartani magát a csúcson, míg a Frontier Rare Earth novemberi bevezetése óta oldalaz.

Have a profitable day!

2 komment

Címkék: kína tőzsde globális növekedés befektetések befektetesek hadiipar útján felfedezők nyersanyagok portfolioblogger rare earth conqueror felfedezők útján kimerülő készletek ritkaföldfémek

A bejegyzés trackback címe:

https://conqueror.blog.hu/api/trackback/id/tr812670550

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tombolatom 2011.02.18. 15:47:13

Jó cikk. Szerintem igazad van. A REE és sok más AVL lehet lefog késni a termelésről, ergo túlértékeltek. A RUU-ról mi a véleményed?

Conqueror · http://www.rbroker.hu 2011.02.18. 19:56:04

A RUU-val sajnos az a probléma, hogy a készleteikről nincsen pontos adat, csak néhány még a szovjet időkből származó mérési eredményre támaszkodnak. Kíváncsi leszek mikor jön ki a JORC szabvány szerinti becslés, mert az minden bizonnyal döntő jelentőségű lesz a jövőjükre nézve.
süti beállítások módosítása